Preporuke za roditelje
Roditelji su najvažnije osobe u životu svog djeteta, ali i najvažniji partner u odgojno-obrazovnom radu jaslica/vrtića. Važno je stoga da se roditelji aktivno uključe u život svog djeteta u jaslicama/vrtiću. Najbolji način za to je praćenje informacija na roditeljskim kutićima, kao i redovne razmjene važnih informacija prvenstveno s odgajateljima svog djeteta, ali i svim drugim zaposlenicima vrtića.
Polaskom djeteta u jaslice/vrtić roditelji i odgojitelji postaju suradnici na zajedničkom zadatku skrbi, njege, odgoja i obrazovanja djeteta. U građenju profesionalnih suradničkih odnosa s roditeljima, osobiti trud ulažemo u stvaranje osobno i socijalno potkrepljujućih situacija za aktivnu i ravnopravnu komunikaciju i interakciju odgojitelja i roditelja. U tom smislu roditeljima pružamo raznolike mogućnosti suradnje s odgojiteljima, a uspješnosti zajedničkog djelovanja u svakodnevnim životnim situacijama, osobito u skrbi za sigurnost i zdravlje djece, pridonose kućni red i pravila vrtića.
Roditelji se mogu kao aktivan sudionik uključiti i u neposredan odgojno-obrazovni rad u skupini bilo boravkom u skupini svog djeteta, ili drugim skupinama, sugestijama, prikupljanjem pedagoški neoblikovanog materijala koji se može koristiti u odgojno-obrazovnom radu i slično.
Kako mogu saznati što moje dijete u vrtiću radi?
Pitate se na koji način možete doznati o aktivnostima svog djeteta tijekom njegovog boravka u vrtiću; imamo nekoliko prijedloga za vas. Jednostavno možete:
- čitati obavijesti u kutiću roditelja
- sudjelovati u druženjima i igraonicama
- sudjelovati na roditeljskim sastancima i individualnim razgovorima
- zajedno čitati plakate koje su izradila djeca i odgojitelji
- pratiti izložbe dječjih likovnih radova, zajedno s djetetom uživati
- pratiti video i foto zapise u vrtiću
- uvijek možete razgovarati o svom djetetu
Zašto su važni individualni razgovori?
Razgovor je susret dvoje ljudi, a ne pametovanje ili pripovijedanje. To je ZAJEDNIČKI DOGOVOR o dobrobiti djeteta, a dobrobit za dijete je najvažnija.
Dobrobit za dijete:
Razmjena informacija između roditelja i odgojitelja omogućit će kvalitetnije zadovoljavanje potreba djeteta u vrtiću.
Dobrobit za roditelje:
Roditelj ima mogućnost bolje upoznati proces odgojno obrazovnog rada u vrtiću i uvjete u kojima dijete zadovoljava svoje potrebe i prava. Roditelj može pratiti razvoj svoga djeteta u vrtiću i sudjelovati u izboru programa u kojem će biti uključeno njegovo dijete.
Dobrobit za odgojitelje:
Bolje razumijemo dijete i roditelja, načine odgajanja u obitelji. Odgojitelji imaju mogućnost razgovarati o očekivanjima roditelja i obrazložiti što roditelji mogu očekivati od odgojitelja i vrtića u cjelini. Razgovarati možete s matičnim odgojiteljima (u za to predviđeno vrijeme, pogledajte obavijesti na roditeljskom kutiću) i članovima stručnog tima. Razgovor je potrebno najaviti.
Veselimo se vašem dolasku!
Neka od najčešće postavljanih pitanja odgojiteljima i stručnoj službi
- Što trebamo donijeti za dijete za pravi dan vrtića - za tek novoupisano dijete?
Nakon što ste dogovorili svoj dolazak i predali POTVRDU O OBAVLJENOM ZDRAVSTVENOM PREGLEDU PREDŠKOLSKOG DJETETA PRIJE ULASKA U VRTIĆ, na dogovoreni termin – prvi dan – ponesite:
- papuče
- rezervna odjeća ( kompletna)
- omiljena igračka
- bočica, duda ako inače koristi
Sve obilježeno inicijalima djeteta.
- Smijem li fotografirati svoje dijete i njegove prijatelje kako u vrtiću obilježava rođendan?
Fotografiranje djece prilikom rođendana je dozvoljeno, pri čemu treba imati na umu da se fotografije druge djece ne smiju objaviti u nikakvim medijima (internet, novine…) bez suglasnosti roditelja čija su djeca na fotografijama. Dakle, možete ostaviti Vaš fotoaparat za fotografiranje proslave, možete Vi doći i fotografirati proslavu ili zamoliti odgojiteljicu da s vrtićkim fotoaparatom snimi djecu, ovisno o dogovoru s odgojiteljicama.
- Smiju li djeca donositi svoje igračke u vrtić?
Djeca mogu donijeti svoje igračke u vrtić u dogovoru s odgojiteljicom. Bilo bi zgodno da roditelji i odgojitelji dogovore jedan dan u tjednu kad sva djeca mogu donijeti neku svoju igračku od kuće. Bitno je osvijestiti sebi i djetetu da je dijete to koje će se morati brinuti za donošenu igračku i da postoji vjerojatnost da ako igračku donese u vrtić, da će ju morati dijeliti s drugom djecom. Ako bi vam bilo žao, odnosno ako bi dijete bilo nesretno, u slučaju da se igračka uništi, možda je bolje da takve igračke ne donosite u vrtić.